Birinci önemli karakteristik özelliği

Hızlı boylerlerin paslanmaz veya emaye olarak üretildiğini söylemiştik. Bu ise tank içi ve serpantin dış yüzeyi emaye ile kaplanmasıyla olmaktadır.

Avrupa standartlarına göre emaye kalınlığı 180-400 mikron aralığında olmalıdır ve tüm yüzeyi çok iyi bir şekilde kaplanmış olmalıdır..

Emaye kaplama işi çok özellikli ve devamlı takip edilmesi gereken bir süreçtir. Emaye; yaz ve kış şartlarında hatta her gün, sabah, öğle ve akşam şartlarında dahi değişkenlik göstermektedir. Bu neden ile her saat emaye laboratuvarında gerekli testler yapılarak doğru yoğunluk tayin edilmelidir.

Ayrıca emaye kaplama esnasında genellikle tankın alt bombesinde biriken emaye kalınlığı 400 mikron sınırının çok üstünde olabilmektedir. Bu neden ile üreticilerin bu konuda çok hassas olmaları ve bu konuyu çözecek tedbirleri almaları gerekmektedir.

İkinci önemli karakteristik özelliği;

Hızlı boylerlerde diğer boylerlere göre ısıyı daha iyi muhafaza etmektedir. Çünkü dışında polilüretan izolasyon kullanılmıştır. Poliüretan izolasyon Avrupa standartlarına göre 42-44 kg/m3 yoğunlukta yapılmalıdır.

 42-44 kg/m3 Poliüretan ile izolasyon işlemi yapılırken, ozon tabakasına zarar vermemesi için kullanılan poliüretanın pahalı olduğunu bu yüzden birçok üreticinin bu konuya gerekli hassasiyeti göstermediği bilinmektedir. Boyler tercihi yapılırken H-CFC-Free poliüretan ile izole edilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca hızlı boylerlerde istersek buhar kazanı, sıcak su kazanı ve ısı pompasını kullanabilme özelliği vardır.

Gelişen teknoloji ile birlikte, kullanılan ısı kaynaklarına ilaveten ısı pompaları sayesinde havadan, yeraltı sularından ve topraktan sağlanan enerjiler eklenmiştir. Bir çok Hızlı Boyler türü bu sistemlerde kullanılabilmektedir.

Isı pompaları Türkiye’de henüz yaygınlaşmamış olmasına rağmen kısa bir gelecekte Türkiye’de de kullanımı artacaktır.

Hızlı Boyler hakkında, kapasite ve detaylı teknik bilgilere ulaşabilmek için www.kodsan.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

Sorular

Hiç Soru Sorulmamış. İlk soruyu siz sorun...

 
923 kez görüntülendi